20/09/2015

Niewiedza szkodzi - Zabójczy Fluor

Jak często myjemy zęby? Większość osób, niestety wykonuje tę pożyteczną i niezbędną czynność raz lub ewentualnie dwa razy dziennie. Jak często zastanawiamy się nad tym jakie substancje zawiera pasta do zębów, której używamy na co dzień przez kilka miesięcy, a nawet lat? Najprawdopodobniej nigdy.
Z pewnością polegamy na opinii Stowarzyszeniu Stomatologów i popełniamy ogromny błąd. Po opublikowaniu informacji dotyczącej szkodliwości fluoru, ludzie w końcu zaczęli się zastanawiać nad tym, że dotychczas nigdy do głowy by im nie przyszło aby sprawdzać skład pasty do zębów na opakowaniu. Nie mówiąc już nawet o tym, aby spróbować zgłębić własną wiedzą dotyczącą zawartych w niej komponentów, gdyż wszystkie informacje na temat fluoru czerpali z reklam bądź zostawały one przekazane przez samych dentystów...

Wpływ fluoru na kości i stawy

Fluor zaburza produkcje kolagenu w organizmie. Kolagen, który wchodzi w skład około jednej trzeciej naszego ciała, jest głównym składnikiem skóry, wiązadeł, ścięgien, mięśni, chrząstki, kości i zębów. Fluor powoduje nieregularny podział i tworzenie chrząstki, na skutek czego dochodzi do nieodwracalnego zapalenia i zesztywnienia stawów. Ponadto fluor uniemożliwia produkcję kolagenu w komórkach odpowiedzialnych za strukturę szkliwa zębów i kości. Prowadzi to do deformacji kości i zębów, które cechuje duża wrażliwość na fluor.
Przy nadmiarze fluoru rozwija się fluorozą (białe plamy lub przebarwienia na zębach). Zęby dotknięte fluorozą są bardzo kruche, co w konsekwencji może prowadzić do próchnicy. W najlżejszej postaci choroba ta objawia się kredowymi białymi bądź brunatnymi plamami na zębach, w stadium zaawansowanym zęby stają się żółto-brązowe, uwidaczniają się ubytki na szkliwie, niekiedy dochodzi do krwawienia oraz zniekształcenia zębów.

Toksyczny fluor

Pomimo tego, że fluor jest substancją naturalną, niemniej jest toksyczny dla człowieka o wiele bardziej niż ołów. Wstrzyknięcie 2-5 g fluorku sodu, który jest standardowym składnikiem past do zębów, stanowi śmiertelną dawkę. Ilość fluoru w jednej, średnich rozmiarów tubce pasty do zębów, wystarcza do zabicia małego dziecka, pod warunkiem, że zostanie on podany w jednorazowej dawce. Pasta do zębów zawierająca fluor zawiera znacznie wyższe stężenie fluoru, w porównaniu do zawartości fluoru występującego w przyrodzie.

Fluor zabija nie tylko bakterie

Uważa się, że fluor jest toksyczny dla bakterii. Bakterie, podobnie jak wszystkie żywe organizmy, musza się odżywiać, żywiąc cukrami (glukozą, sacharozą, fruktozą, laktozą lub skrobią spożywczą) zaś produkty uboczne powstałe w procesie żywienia przez bakterię, będące w stanie rozpuścić szkliwo są to właśnie te kwasy, które powodują demineralizację zębów lub próchnicę. Fluor „zatruwa” bakterię, zmniejszając jej zdolność do przetwarzania cukru. Niestety, fluor jest na tyle toksyczny, że podczas stosowania zatruwa nie tylko bakterie, ale również inne komórki.

Objawy zatrucia

Na skutek długotrwałego stosowania fluoru mogą wystąpić: nowotwory, genetyczne uszkodzenia DNA, otyłość, spadek IQ, letarg, choroba Alzheimera i inne. Fluorek sodu - jest bardzo niebezpieczny. Może być śmiertelny, gdy jest wdychany lub połykany. Do pierwszych, wczesnych objawów zatrucia, zalicza się: nudności, wymioty, biegunka i osłabienie, utrata wagi, włosów. Następnie może dojść do uszkodzenia nerek, porażenia centralnego układu nerwowego, niewydolności krążenia, a w konsekwencji - śmierci. Działa drażniąco na skórę, oczy. Wdychanie powoduje silne podrażnienie dróg oddechowych. Objawia się - kaszlem, bólem gardła, trudnością w oddychaniu. Podrażnienie może nie wystąpić od razu. Po połknięciu, toksyczne! Symptomy: nadmierne wydzielanie śliny, nudności, wymioty, biegunka i ból brzucha. Osłabienie, drżenie, duszność, zawał serca, drgawki i śpiączka. Może trafić do mózgu i nerek, układu sercowo-naczyniowego. Może dojść do zgonu na skutek paraliżu układu oddechowego. Szacowana dawka śmiertelna wynosi 5-10 gramów. Kontakt ze skórą powoduje podrażnienie, zaczerwienienie, ból. Kontakt z oczami - podrażnienie i poważne uszkodzenie oczu. Innym objawem zatrucia fluorem jest choroba nerek. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że nawet niewielka ilości fluoru – przyczynia się do uszkodzenia nerek.

Niedoczynność tarczycy

Stwierdzono, że fluor zaburza prawidłowe funkcjonowanie tarczycy oraz znacznie osłabia układ hormonalny człowieka. Stosowany w nadmiarze, w Europie aż do 1970 roku fluor, zdaniem wielu ekspertów bezpośrednio przyczynił się do zwiększenia ilości chorych na niedoczynność tarczycy.

Fluor – czynnikiem starzenia się

W 1978 roku niemiecki magazyn "Stern" poinformował o istnieniu wioski Kizilkaoern (Kizilcaoern) w Turcji, w której nawet młode osoby wyglądają i czują się jak starcy. Już w wieku 30 lat, ich wygląd przypomina stare osoby, twarze są pomarszczone, mają zmniejszone napięcia mięśni, deklarują trudności w poruszaniu się. Niezwykle częste są przypadki przedwczesnych porodów ze skutkiem śmiertelnym. Tę wieś nazwano „Das Dorf der Jungen Greise ", z powodu przedwczesnego starzenia się jej mieszkańców. Doktor Youssef C. Ozkan i jego koledzy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu w Eskisehir podejrzewają, że przyczyny powstania wspomnianego zaburzenia należy dopatrywać się w wysokiej zawartość fluoru w okolicy. Według informacji naukowców zawartość fluoru w wodzie wynosi 5,4 mg / l (5,4 ppm). Podobne objawy zostały odnotowane również w innych krajach. Doktor Frada i pracownicy Uniwersytetu w Palermo poinformowali, że mieszkańcy sycylijskiej miejscowości Acquaviva Platani cierpią z powodu przedwczesnego stwardnienie tętnic oraz przedwczesnego starzenia się, jak również drastycznego wzrostu śmiertelności wśród ich populacji. Zdaniem naukowców taki stan rzeczy związany jest ze zwiększoną zawartością fluoru w wodzie pitnej, która szacowana jest na około 5,0 mg / l (5,0 ppm). Podobne wyniki odnotowano również na niektórych terenach w Indiach, na których występuje wysoka zawartość fluoru w wodzie, a co za tym idzie - żywności.

Szkodliwy wpływ fluoru na mózg i centralny układ nerwowy

Dr Phyllis Malleniks, były szef toksykologii w Forsyth Dental Center w Bostonie, obecnie jest znanym krytykiem fluoryzacji, wraz ze swoim zespołem, na początku lat 90 przeprowadził badania na zwierzętach, których wyniki wykazały, że fluor jest mocną neurotoksyną i może niekorzystnie wpływać na ludzki mózg oraz ośrodkowy układ nerwowy, nawet w bardzo niewielkich dawkach. Pochodzące z Chin dane epidemiologiczne sugerują również, że nawet małe stężenie fluorowodoru jest bezpośrednio związane ze zmniejszeniem ilorazu inteligencji (IQ) u dzieci. Stwierdzono, że podczas szczotkowania zębów dzieci połykają około 25% -33% pasty do zębów, w ten sposób do organizmu dziecka trafia około 0,25 mg fluorku dziennie. Szwedzcy naukowcy, którzy obecnie zakazali fluoryzacji wody, ostrzegają, że dzieci nie powinny myć zęby częściej niż raz dziennie, jeżeli mieszkają w miejscu, gdzie woda jest fluorowana. Fluor stosowany do produkcji pasty do zębów jest jedną z najczęstszych przyczyn ostrego zatrucia wśród dzieci.

2 komentarze:

 1. To czym należy myć zęby? Bo przecież sama woda nie wystarczy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Po prostu pastą bez floru. Na rynku jest duży wybór naturalnych bezfluorowych past. Można również samemu zrobić pastę do zębów.

  2. łyżeczki oleju kokosowego
  2. łyżeczki sody oczyszczonej
  1. łyżeczka ksylitolu
  kilkanaście kropel eterycznego olejku miętowego.
  Zmieszać składniki, przechowywać w chłodnym zaciemnionym miejscu.

  Polecam także artykuł o fluorze dr Jerzego Jaśkowskiego.

  http://www.nazdrowystylzycia.com/2013/12/fluor-trucie-ludzi.html

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń