01/06/2013

Woskowinę zostaw w spokoju!

Każdego roku miliony osób udają się do lekarza w celu usunięcia z ucha czopu woskowinowego.
W internecie można również znaleźć mnóstwo produktów, płynów i świec do usuwania woskowiny, jednak wielu z nich absolutnie nie powinno się stosować. Niektórym osobom wydaje się, że usuwanie woskowiny patyczkami do uszu po prysznicu czy kąpieli jest jednym z wymogów higieny osobistej.

W rzeczywistości jednak tak nie jest. Woskowina, czyli wosk uszny, jest produkowana właśnie po to, by oczyszczać uszy i chronić delikatny narząd słuchu przed bakteriami i grzybami. Jest to naturalna wydzielina, dobra dla zdrowia i potrzebna uszom. Dlatego nie należy się jej pozbywać – wręcz przeciwnie!

W jaki sposób woskowina czyści uszy?

Za każdym razem, gdy coś przeżuwasz, woskowina wypychana jest w kierunku ujścia przewodu słuchowego. Wraz z nią usuwany jest kurz, zabrudzenia i inne cząsteczki, które mogły się w nim zgromadzić, w szczególności martwe komórki błony bębenkowej.
Woskowina zawiera duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i lizozymu, a poza tym ma odczyn kwaśny, co czyni z niej doskonałą ochronę przed niebezpiecznymi bakteriami, zwłaszcza gronkowcem złocistym i bakteriami Escherichia coli.

Wreszcie, wbrew obiegowej opinii, wosk uszny nie powoduje pogorszenia słuchu. Wręcz przeciwnie – dzięki zawartemu w nim cholesterolowi, skwalenowi i innym długołańcuchowym kwasom i alkoholom tłuszczowym, wosk nawilża skórę wewnątrz przewodu słuchowego, odmładza ją i zapobiega jej wysychaniu i swędzeniu.

Jeśli jednak Twoje uszy wytwarzają tyle woskowiny, że widać ją z zewnątrz, oczywiście śmiało możesz ją usunąć! Użyj do tego wody z mydłem, roztworu wody utlenionej lub patyczka higienicznego, jednak pamiętaj, by myć tylko małżowinę ucha i wejście do przewodu słuchowego, a nie dłubać w jego środku.

Co robić w razie zatkania ucha?

Trzeba sobie zdawać sprawę, że wosk uszny nie jest tak naprawdę woskiem: jest to substancja rozpuszczalna w wodzie. Oznacza to, że nawet w przypadku dużego czopu blokującego przewód słuchowy nie ma potrzeby kupowania kosztownych preparatów. Ruchy żuchwy podczas jedzenia powodują mechaniczne przesuwanie się czopu w kierunku ujścia przewodu słuchowego.
A jeśli to nie wystarczy, to wpuść do ucha odrobinę wody o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała i pozwól naturze działać.
Jednak przestrzegam, nie próbuj wydostać wosku patyczkiem, ponieważ w ten sposób możesz wepchnąć go głębiej, a nawet uszkodzić błonę bębenkową i kosteczki słuchowe.

Co myśleć o świecach do czyszczenia uszu?

W sprzedaży dostępne są świece do oczyszczania uszu. Niektórzy wręcz przypisują im właściwości metafizyczne, np. zdolność „przywracania równowagi energetycznej”. Na ten temat się nie wypowiem, ale z całą pewnością mogę stwierdzić, że te świece nie oczyszczają uszu.

Sprzedawcy tłumaczą, że oczyszczanie odbywa się przez zasysanie woskowiny, jednak podciśnienie powstałe w efekcie spalania świecy jest o wiele za słabe, by mogło zassać tak lepką substancję. Przeciwnie, doświadczenie pokazuje, że to raczej wosk ze świecy może dostać się do ucha, nie na odwrót!
Zanieczyszczenia pozostałe w kanale świecy nie pochodzą wcale z ucha, lecz są wynikiem samego procesu spalania(1).

Jeśli chodzi natomiast o tezę, że ciepło świecy powoduje rozpuszczanie woskowiny, zweryfikowano ją w trakcie badania przeprowadzonego w 2007 r. w Kanadzie, w którym zmierzono temperaturę podstawy świecy w czasie, gdy płonie. Najwyższa osiągnięta temperatura wyniosła 22°C, czyli znacznie mniej niż temperatura ciała wahająca się od 36,1°C do 37,8°C.
Dowiodło to niezbicie, że świece do uszu nie są w stanie roztapiać woskowiny(2).

Zdrowia życzę!


Artykuł pochodzi z darmowego newslettera Poczta Zdrowia www.pocztazdrowia.pl

Źródła: 
 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8849790?dopt=Abstract [archiwum], Ear candles-efficacy and safety
 2. http://www.cbc.ca/marketplace/pre-2007/files/health/earcandle/statement.html

3 komentarze:

 1. Nie zgodzę się. Kiedyś jak nie czyściłem uszu patyczkami to raz na 2 miesiące musiałem biegać do lekarza na płukanie uszu bo przestawałem słyszeć - tyle zbierało mi się woskowiny. Odkąd zacząłem co jakiś czas używać patyczków - problemu nie ma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko się zgadza,

   ,,Jeśli jednak Twoje uszy wytwarzają tyle woskowiny, że widać ją z zewnątrz, oczywiście śmiało możesz ją usunąć! Użyj do tego wody z mydłem, roztworu wody utlenionej lub patyczka higienicznego, jednak pamiętaj, by myć tylko małżowinę ucha i wejście do przewodu słuchowego, a nie dłubać w jego środku.''

   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Siedzę, oglądam telewizję.
  Grzebię sobie cyrklem w uchu.
  I nagle - dźwięku nie ma!

  OdpowiedzUsuń