07/12/2013

Fenomen życia

Problem właściwego odżywiania jest stary jak świat. Wielu sławnych uczonych doskonale rozumiało jego znaczenie. Już w roku 390 p.n.e. Hipokrates, „ojciec" medycyny, powiedział: „Niech pożywienie będzie dla ciebie lekarstwem, a lekarstwo twoim pożywieniem ".

Zbudowani jesteśmy z cząsteczek pochodzących z pokarmu. Od początku naszego życia ciągle dostarczamy naszemu organizmowi budulec w postaci jedzenia. W ciągu życia wchłaniasz ok. 70 - 100 ton jedzenia, które zostanie rozłożone przez bogate w enzymy soki wydzielane przez przewód pokarmowy w ilości ok. 10 litrów dziennie.

Makro i mikroskładniki pokarmowe są wchłaniane przez kosmki jelitowe. Codziennie powierzchnia ok. 300 (trzystu!) metrów kwadratowych przewodu pokarmowego dziewięciometrowej długości, którego zdrowie i sprawne funkcjonowanie zależy w dużej mierze od tego, co jesz, wchłania nowe porcje pożywienia.

Sam więc widzisz, że w całości składasz się z Twego ulubionego jedzenia. Ulubionego - nie znaczy właściwego. Kiedy zwrócisz uwagę na to co jesz i jak jesz, to jesteś w stanie przeżyć w zdrowiu nawet 120 lat (również w niesprzyjających ekonomicznie warunkach) bez potrzeby sięgania po leki.

Nad dobrym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego czuwa zwykle ponad czterysta różnych gatunków bakterii i innych organizmów, których jest więcej niż komórek w Twoim ciele. Układ immunologiczny wymienia skład swojej „armii" co tydzień, a w czasie trwania zakażenia wirusowego produkuje dwieście tysięcy nowych komórek na minutę.

Twoje komórki ciągle wymieniane są na nowe, więc po kilku latach jesteś już innym człowiekiem. Jedynie kreatyna - białko w oku - nie jest wymieniana.

Nasze ciało przypomina płynącą rzekę - nie wejdziesz dwa razy do tej samej wody. Kiedy uszczypniesz się w fałdkę tłuszczyku na biodrach, nie będzie to już ten sam tłuszcz, co w zeszłym miesiącu. Bowiem komórki tłuszczowe wymieniają całą swoją zawartość w ciągu trzech tygodni.
Śluzówka żołądka odnawia się co pięć dni, a jej zewnętrzne warstwy w czasie trawienia nawet co kilka minut..

Uzyskujesz nową skórę co pięć tygodni, a szkielet, taka solidna konstrukcja, jest wymieniana co trzy miesiące! Przepływ atomów tlenu, węgla, wodoru jest tak szybki, że ciało mogłoby zostać odnowione w ciągu kilku tygodni. Niestety, cięższe  logo atomy żelaza, magnezu, miedzi i innych pierwiastków zwalniają ten proces. A jednak co roku 98% wszystkich atomów Twego ciała jest wymienianych na nowe - potwierdzają to badania radioizotopowe. Wszystko zaczyna się jednak od komórki. To z ok. 100 bilionów komórek zbudowany jest TWÓJ ORGANIZM. Każda komórka o średnicy ok. 0,025 mm jest mikroświatem wypełnionym po brzegi mniej więcej 200 bilionami maleńkich grup atomów (cząsteczkami). Atomy wewnątrz każdej cząsteczki wykonują ponad dziesięć milionów drgań na sekundę.

TY - jako jedyny spośród ok. pół miliarda komórek, które wytrysnęły z ciała Twego ojca, znalazłeś swoją drugą połówkę w zakamarkach ciała Twojej matki. Z ogromnej liczby wyruszających w nieznane męskich komórek zaledwie ok. 50 dociera do jajeczka, ale tylko jeden plemnik je zapładnia. Czy zdajesz sobie sprawę, że te pół miliarda komórek mieści się bez problemów w łyżce stołowej? Jak mała jest więc ta komórka? Dwie komórki znalazły się i połączyły. Czyż to nie jest już cudem? W wyniku tego połączenia setki genów znajdujących się w każdym z dwudziestu trzech chromosomów każdej z połączonych komórek określa wszystkie Twoje cechy: kolor oczu, wygląd itp.

Mitochondria komórkowe są agregatami energetycznymi Twoich komórek, swoistymi reaktorami atomowymi. W nich przebiegają podstawowe procesy związane z wydzielaniem niezbędnej do życia energii - poprzez utlenianie cukrowców, tłuszczowców i aminokwasów przy udziale życiodajnego tlenu. Mitochondria są głównymi producentami ATP - kwasu adenozynotrójfosforowego, niezbędnego nośnika energii.

Twoje 46 chromosomowych nici połączonych ze sobą miałoby ok. 2 metrów długości. Średnica jądra, w którym się mieszczą wynosi mniej niż 0,01 mm. Zaczynasz dopiero powstawać, a już zaledwie po kilku tygodniach jesteś stworzeniem zbudowanym z ok. 70 miliardów komórek.
Sto milionów pręcików i czopków siatkówki w jednym tylko z Twoich oczu wykonuje co najmniej 10 miliardów działań na sekundę. Pozwala to cieszyć się pięknem zaklętym w płatku śniegu, w kolorach tęczy, w widoku miriadów gwiazd usłanych w czerni nieba.

Dwadzieścia cztery tysiące rzęsek w Twoich uszach napełniają Cię cudowną muzyką szumu wodospadu, szelestu liści, operowego śpiewu, a czasami ranią Cię rykiem odrzutowca, nieznośnym jazgotem hałasu wielkiego miasta. Układ 660 mięśni, 206 kości, 12 kilometrów nerwów harmonijnie współdziała ze sobą, by wykonywać Twoje rozkazy.

Lubisz jeść? Lubisz czuć niepowtarzalny smak wielu potraw? Zawdzięczasz to kubkom smakowym na języku. Masz ich ok. 10-20 tysięcy (zależnie od wieku). Żyją one najdłużej 10 dni, ale wiele z nich jeszcze krócej -ponieważ odnawiane są co 3 - 4 godziny.

Co sekunda w szpiku kostnym produkowanych jest 2,5 miliona nowych czerwonych ciałek krwi, które mają dostarczyć Twojemu organizmowi życiodajny tlen. Jednocześnie w każdej sekundzie 2,5 miliona starych krwinek obumiera. Ten cudowny proces zmartwychwstania trwa od Twoich pierwszych narodzin.

W każdej kropli Twojej krwi mieści się prawie 5 milionów krwinek czerwonych (erytrocytów), 4-10 tysięcy krwinek białych (leukocytów), 140 -440 tysięcy krwinek płytkowych (trombocytów). Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym, jak jesteś wspaniale zabezpieczony przed krwotokami? To właśnie trombocyty zlepiając się uszczelniają naczynia krwionośne i chronią przed krwotokami.

Codziennie 1% krwinek ulega zniszczeniu i musi nastąpić ich odbudowa, tzn. trzeba na nowo utworzyć ok. 8 - 9 g hemoglobiny. Przeciętne życie leukocytów trwa 8-10 dni. Erytroctv też się „starzeją", a proces ten przyspieszony bywa pod wpływem światła i tlenu, powodując ich deformacje. Jest to skutek utleniania osłabiającego błony komórkowe, które kurczą się nierównomiernie. Im silniejszy dopływ światła i tlenu, tym gwałtowniej rośnie intensywność tego procesu.

Trombocyty - wszechobecne w surowicy krwi i zawsze gotowe do uszczelnienia uszkodzonego naczynia żyją około 10 dni, ale każdy dorosły człowiek wytwarza ich aż 200 miliardów dziennie.
Ciągle pracująca pompa, jaką jest serce pulsuje, godzina po godzinie, dniem i nocą, siedemdziesiąt uderzeń na minutę, trzydzieści sześć milionów uderzeń rocznie, ponad dwa i pół miliarda w ciągu przeciętnego życia, rok po roku, nie zważając na to, że śpisz lub czuwasz, pompując krew przez około sto tysięcy kilometrów żyt, tętnic i naczynek. Krąży ona ze zdumiewającą prędkością: pojedyncza krwinka potrzebuje tylko l minuty, by przebyć drogę od serca do kolana i z powrotem do serca.

Pięć litrów krwi w układzie krążenia daje przepust ponad siedmiuset litrów transportowanych na dobę, tj. prawie dwa i pół miliona litrów krwi w ciągu roku. Po siedemdziesięciu latach takiej pracy serce ma za sobą prawie trzy miliardy skurczów i 175 milionów litrów przepompowanej krwi. Twoje pięć litrów krwi zawiera dwadzieścia dwa tryliony krwinek, a każda krwinka miliony cząsteczek.

Jak widzisz. Twoje serce jest najbardziej intensywnie pracującym mięśniem w organizmie. Nie tylko decyduje o Twojej sprawności, ale także decyduje o jakości życia.
Jak dbasz o swoje serce? Jak dbasz o swój układ krążenia?
Czy zapewniasz organizmowi stały, codzienny, umiarkowany ruch w postaci chociażby 30 - minutowego aktywnego spaceru?

Czy sprawiasz, by choć raz dziennie bicie serca osiągnęło rytm 130 uderzeń na minutę przez przynajmniej 15-30 minut? Nic mu bowiem tak nie szkodzi jak siedzący tryb życia i bezruch. JESTEŚ STWORZONY DO RUCHU. Ruch bowiem stwarza prawidłowe warunki do przemiany materii.

Jeżeli Twoje serce to pompa zaopatrująca ustrój w krew, to nerki są filtrem, który j ą oczy szcza. Na nic zdałaby się praca mózgu, serca czy żołądka, gdyby nie system oddzielania różnych składników obecnych we krwi usuwający z organizmu substancje szkodliwe. Jest on tak skomplikowany, że tylko w jednej nerce pracuje aż milion tzw. nefronów oczyszczających krew. Nerki wyrównują stężenie wapnia, fosforu, sodu i potasu. Wydzielają również hormony regulujące ciśnienie krwi i pobudzające szpik do produkcji czerwonych ciałek krwi.
Żywa powłoka, jaką jest Twoja skóra nigdy się nie zużywa. Stale się regeneruje, mimo tego, że nie zawsze o nią dbasz i poddajesz ją ciężkim próbom. Wiedz, że białko skóry odnawia się w ciągu ok. 160 dni.

Sześćset milionów pęcherzyków płucnych o całkowitej powierzchni osiemdziesięciu metrów kwadratowych nieprzerwanie filtruje życiodajne powietrze, usuwając zarazem z ciała niszczące gazy. Robią to nie bacząc na to, że często im przeszkadzasz, wręcz szkodzisz paląc np. papierosy.

W każdej komórce Twojej wątroby zachodzi sto tysięcy przemian biochemicznych na sekundę! To wątroba wykonuje jedną z najcięższych, najgorszych prac w organizmie. Czy ułatwiasz jej pracę zatruwając organizm alkoholem, ciężko strawnym pożywieniem, używkami? Białko wątroby (podobnie jak plazma krwi) jest odnawiane w połowie w ciągu 10-20 dni. A Twój mózg? Pomówmy o nim. Kto z nas zastanawia się nad tym , że ten półtorakilogramowy twór o objętości ok. półtora litra to fenomen mieszczący trzynaście miliardów komórek nerwowych, ponad dwa razy więcej niż ludzi na Ziemi! Stanowi zaledwie ok. 2% masy całego ciała, a zużywa ponad 20% posiadanej przez nas energii! Ten cud natury rozpoczyna się w łonie matki. W trzy tygodnie po poczęciu powstają pierwsze komórki mózgu. Mnożą się skokowo nieraz w tempie 250 000 na minutę. Po narodzeniu mózg wciąż rośnie, a sieć połączeń w dalszym ciągu rozbudowuje się w nim.

Ponad miliard bilionów cząsteczek białka umieszczonych w komórkach mózgu pozwala zapamiętywać każde wrażenie, każdy dźwięk, smak, zapach, ruch. Mózg rejestruje wszystkie przeżycia i doświadczenia. Zapisuje to, co widzisz, czujesz, słyszysz, czego się uczysz. W każdej sekundzie dociera do niego około 100 milionów bitów informacji. Wykorzystujesz później te informacje dzięki pamięci, która jest najważniejszą cechą Twego intelektu. Tylko jak to się dzieje, że mózg potrafi uporać się z taką ilością informacji naraz?

Cztery miliony receptorów bólowych, pięćset tysięcy receptorów dotyku i ponad dwieście tysięcy receptorów ciepła umożliwia mózgowi kontrolę nad ciałem. Łącznie sto pięćdziesiąt miliardów neuronów przewodzi impulsy nerwowe. Oczywiście liczba połączeń nerwowych idzie jeszcze parę rzędów wyżej, ponieważ każda komórka mózgowa łączy się średnio z dziesięcioma tysiącami innych. Badaczka angielska Susan Greenfieid, autorka monograficznej pracy o mózgu - „Mózg" porównuje to do liczby drzew rosnących na 600 hektarach (6 milionów metrów kwadratowych) puszczy amazońskiej. Gdyby każdemu drzewu odpowiadał jeden neuron, to połączeń między nimi jest w przybliżeniu tyle, ile liści na tych drzewach. Niektórzy badacze uważają, że liczba połączeń między miliardami komórek nerwowych w mózgu ludzkim może sięgać biliarda. Jaką pojemność to daje? Otóż mózg może wchłonąć informacje, które „ wypełniłyby jakieś 20 milionów tomów, a więc tyle, ile znajduje się w największych bibliotekach świata" (Cari Sagan).

Człowiek nie zetknął się nigdy z bardziej skomplikowanym tworem we wszechświecie. Ten centralny ośrodek układu nerwowego jest nie tylko wspaniałą maszynerią składającą się z niewyobrażalnie wielkiej ilości komórek nerwowych, ale przede wszystkim fabryką chemiczną, dzięki której możesz zarządzać wszystkimi Twoimi emocjami, organami. Jest też maszyną, która pracuje jak generator prądu!

To właśnie dzięki substancjom chemicznym zwanym neuroprzekaźnikami komórki nerwowe wymieniają między sobą informacje i rozkazy: „Uwaga! zbliża się wróg - uruchom mięśnie nóg do ucieczki", „Jest zimno - zmobilizuj mechanizm termoregulacji", „Organizm potrzebuje energii - jest pora na przekąskę - daj więc impuls do produkcji soków trawiennych". W rzeczywistości informacje przekazywane przez neuromediatory są impulsami elektrycznymi. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak to wspaniale działa bez udziału Twojej świadomości?

A powierzchnia mózgu? Powierzchnia półkul mózgowych jest tak pofałdowana, że zajmuje (w przybliżeniu) ok. 1,5 metra kw. Są one otoczone kilkumilimetrową warstwą komórek tworzących korę mózgową, gdzie odbierane są wrażenia zmysłowe - stąd kora wzrokowa, czuciowa, ruchowa. Rozpostarta kora mózgowa zajęłaby powierzchnię ok. 3 400 cm2. Długość włókien przewodzących kory wynosi jakieś 1000 kin na jeden centymetr sześcienny.

Obie półkule rozdzielone są na płaty. Płaty skroniowe są siedzibą pamięci i do nich docierają wrażenia słuchowe. Płaty potyliczne odbierają wrażenia wzrokowe. Płaty czołowe zawiadują wolą, planowaniem i uczuciowością. Także różne części mózgu znajdujące się głęboko pod korą mózgową rządzą rozmaitymi funkcjami: móżdżek koordynuje ruchy ciała i pozwala utrzymać równowagę, podwzgórze połączone z przysadką reguluje wydzielanie hormonów, w pniu mózgu znajdują się ośrodki kontrolujące oddychanie, krążenie krwi i trawienie. Hipokamp, niewielki organ, przechowuje zdobyte informacje do czasu, aż nastąpi ich selekcja i przeniesienie do kory mózgowej. Tam magazynowane są najtrwalsze wspomnienia. Na spodzie mózgu znajduje się z kolei ciało migdałowate będące ośrodkiem rządzenia emocjami. Od niedawna naukowcy dowodzą, że mózg ma płeć. Dowodzi tego m.in. fakt, że między kobietą a mężczyzną występują znaczne różnice w zakresie i sposobie zapamiętywania.

Przez wiele lat uważano, że komórki nerwowe nie mogą regenerować się. Otóż pewna
liczba komórek może to robić. Stwierdzono to dopiero od niedawna odkrywając neurogenezę, czyli możliwość tworzenia nowych neuronów w dorosłym mózgu ludzkim.

Podobnie liczba i rozmieszczenie połączeń między neuronami, czyli synaps zmienia się w ciągu całego naszego życia, a zwłaszcza podczas nauki. Zapamiętywać możesz wszystko, a w zależności od tego, co zapamiętujesz, uaktywniają się różne struktury mózgu.
Lawrence Katz, neurobiolog z Duke University w Północnej Karolinie w USA twierdzi, że utrzymanie jak największej ilości połączeń między komórkami nerwowymi jest możliwe dzięki ćwiczeniom. Ćwiczeniom umysłu różnorodnych ciała. Wykonywanie różnorodnych czynności, odejście od rutyny zachowań mobilizuje szare komórki do tworzenia nowych połączeń i pompuje w nie dodatkową ilość neurotropin, czyli substancji odżywczych.

Oprócz tego mózg posiada wspaniałe zdolności kompensacji, czyli przejmowania różnych funkcji w zastępstwie uszkodzonych części, które dawniej za nie odpowiadały.
Od dawna wiadomo, że mózg ludzki jest organem niezwykle plastycznym. Neurolodzy dowiedli, że mózg po udarze wykształca nowe połączenia nerwowe, by zrekompensować te utracone. Tym łatwiej procesy kompensacji zachodzą, im intensywniejsza jest rehabilitacja ciała (ćwiczenia fizyczne), jak i umysłu (testy, zagadki, łamigłówki). Badania mózgu sugerują, że istnieje zależność między gęstością komórek w płacie czołowym, a zdolnością rozwiązywania problemów. Tomografia pozytonowa pozwoliła stwierdzić, że istnieją w płatach skroniowych rejony, które aktywizują się podczas rozwiązywania testów, np. na inteligencję.

Ciągle jeszcze nasz mózg stanowi wielką zagadkę, ale Twój mózg właściwie użyty jest w stanie poprowadzić Cię od nędzy do bogactwa, od samotności do popularności, od choroby do doskonałego zdrowia, od depresji do szczęścia i radości.
Dotyczy to każdego. Pod warunkiem jednak, że nauczymy się naszym cudownym organem właściwie posługiwać.
Jak widzisz - JESTEŚ CUDEM. A wszystko zaczęło się od pojedynczej komórki...

Twoje zdrowie opiera się na Twojej sprawności, a ta zależy od sprawności pojedynczej komórki. I dopiero optymalne współgranie wszystkich komórek decyduje o sprawności organizmu. Jeśli niewielka tylko grupa komórek odmówi posłuszeństwa, np. w mózgu, to co się stanie? Im mniejsza więc sprawność, tym mniej zdrowia.

JESTEŚ TAK ZDROWY, JAK ZDROWA JEST TWOJA POJEDYNCZA KOMÓRKA.
ZDROWIE KOMÓRKI ZALEŻY ZAŚ OD JEJ SPRAWNOŚCI.

Wiesz już, że ustawicznie powstają nowe generacje komórek. W ich skład wchodzi kilkadziesiąt rozmaitych składników. Jeśli któregokolwiek z nich zabraknie lub jest go za mało czy za dużo, to Twój organizm próbuje się do tego dostosować, tworząc gorsze generacje komórek. „Tak krawiec kraje, jak mu materii staje". W pewnym momencie sytuacja staje się krytyczna i wtedy dochodzi do choroby, dolegliwości lub choćby złego samopoczucia. Rozumiesz więc już doskonale, że każda z komórek potrzebuje najlepszego, najbardziej wartościowego pokarmu. Pokarmu kompleksowego, o starannie wyważonych proporcjach poszczególnych składników, bardzo łatwo przyswajalnego i dostarczanego bezpośrednio do każdej ze 100 bilionów komórek Twego ciała.
Twój organizm jest zdrowy i funkcjonuje prawidłowo tylko wtedy, kiedy każda komórka jest w dobrej formie. Komórka, aby spełnić swoje zadania, musi otrzymać odpowiednie paliwo. To paliwo - to kilkadziesiąt składników odżywczych dobranych w odpowiednich proporcjach.

Jak małe masz szansę dostarczenia komórce tego, czego potrzebuje, zjadając tradycyjne pożywienie?

Czy żywność, którą spożywasz i która ma niezliczoną ilość szkodliwych barwników i konserwantów, jest przetworzona i wyjałowiona może dostarczyć Twoim komórkom dobrego paliwa?

Doskonale znasz odpowiedź na takie pytanie, a to również oznacza, że zdajesz sobie sprawę, jak zdecydowanie negatywny wpływ ma to na Twój organizm.
W 700 - 1000 kg żywności, którą wchłoniesz w ciągu roku znajduje się ok. 6 - 8 kg dodatków chemicznych: konserwantów, sztucznych barwników, metali, pestycydów i innych substancji, które zdecydowanie nie są żywnością. Twój żołądek zamienia się w śmietnik, a raczej składowisko chemicznych trucizn. Czy Twoja wątroba jest w stanie to wszystko oczyścić?

Mniej niż 150 kg w rocznej diecie stanowią owoce i warzywa - nie licząc ziemniaków. Przeciętny Grek zjada ich ponad 420 kg, a w Grecji zachorowań na nowotwory jest prawie o połowę mniej niż w Polsce w proporcji do liczby mieszkańców.
Prawie połowa kalorii w naszym pożywieniu pochodzi z produktów mięsnych zawierających nasycone tłuszcze zwierzęce.

Wszelkie zagrożenie dla zdrowia stanowią również oleje spożywcze otrzymywane metodami przemysłowymi. Działanie wysokiej temperatury, światła, tlenu, utwardzanie olejów powodują powstanie szkodliwych izomerów kwasów tłuszczowych. Porcja frytek z fast food'u zawiera ok. 8 g złych tłuszczów. Spożycie tylko jednego takiego posiłku z dużą ilością tłuszczów nasyconych prowadzi do głębokich zaburzeń w regulacji przepływu krwi trwające kilka godzin. Zaburzenia te nie występują, gdy w posiłku dostarczamy znaczne ilości witaminy E i C.

Podstawą prawidłowej piramidy żywnościowej są warzywa, owoce i produkty zbożowe. Ideałem byłoby jedzenie ok. 40 dag różnych owoców i warzyw dziennie rozdzielonych na kilka posiłków (ale nigdy na kolację !) Ta różnorodność jest kluczem do zdrowia.

Wszystkie te zagadnienia stanowią codzienność prac badawczych i działań Rady Naukowej firmy PM.International, która postawiła sobie za cel poprawić jakość życia każdego z nas tworząc szeroką paletę produktów trzech marek handlowych....

Zamieszczony powyżej opis stanowi fragment książki:
Barwy Twojego Zdrowia autor: Kazimierz Janusz Dąbrowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz