14/04/2014

Niepokojące zgrubienie na szyi

Szanowny Czytelniku,

pewnego ranka budzisz się i zauważasz w lustrze małego guza przy podstawie szyi, tuż nad obojczykiem. Przesuwasz po nim palcem i faktycznie czujesz niepokojące zgrubienie pod krtanią. Ogarnia Cię lęk. Nie martw się jednak, najprawdopodobniej jest to zwykły guzek tarczycy.

Tarczyca jest gruczołem w kształcie motyla, znajdującym się w gardle. Wytwarza ona tyreoglobulinę, czyli białko, które łączy się z jodem w celu wyprodukowania hormonów: trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). Te transportowane przez krew hormony są niezwykle ważne, ponieważ wpływają na wszystkie organy, tkanki i komórki ciała. To również one pozwalają każdej z komórek na przyswajanie tlenu. Bez hormonów tarczycy człowiek znajdowałby się w stanie wegetacji, bez możliwości poruszania się.

Guzki tarczycy są zatem małymi okrągłymi naroślami, bardzo często pojawiającymi się w tarczycy. Szacuje się, że jedna na dwie osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia ma co najmniej jednego takiego guza. Co więcej, występują one cztery razy częściej u kobiet niż u mężczyzn, jednak w zdecydowanej większości przypadków nie powodują żadnych problemów – nawet te, które pojawiają się w formie cyst, czyli, gdy wypełnia je płyn.

Jednocześnie rozmiar guzka nie ma żadnego związku z jego „złośliwością”, czyli zagrożeniem dla zdrowia. Jeśli zauważysz u siebie dużego guza, powody do obaw nie są wcale większe niż przy małym. Wiele osób żyje z naroślami o średnicy 3 cm (czyli prawie wielkości piłki do ping-ponga!) i ma się świetnie.
Konieczna jest jednak stała obserwacja zmian zachodzących w wielkości guzka. Możesz być mile zaskoczony, gdy przy kolejnej wizycie u lekarza okaże się, że narośl się zmniejszyła.

Guzek = ryzyko nowotworu?

Oczywiście, gdy pojawia się dziwne zgrubienie na szyi, możesz mieć skojarzenia z rakiem. Jednak zagrożenie nowotworem jest niewielkie – tylko ok. 4% z nich to guzki nowotworowe. A jeśli guzek jest łagodny (czyli nienowotworowy), to takim pozostaje. Warto wiedzieć, że cysty prawie nigdy nie przekształcają się w raka. Guzek może jednak być uciążliwy, gdy przeszkadza w przełykaniu lub oddychaniu. Kiedy jest duży i niefortunnie usytuowany, może powodować ochrypnięty głos, a nawet zmianę jego barwy.

Dodatkowo, niektóre guzki nazywane „gorącymi” mają uciążliwą cechę produkowania dużych ilości hormonów tarczycy, co powoduje chorobę zwaną nadczynnością tarczycy. Występują wtedy następujące objawy:

  • wilgotna i zimna skóra,
  • przyspieszenie rytmu serca,
  • wzmożony apetyt,
  • nerwowość,
  • bezsenność,
  • utrata wagi.

Guzek może wskazywać na niedoczynność tarczycy

Podczas gdy obecność guzka może być przyczyną nadczynność tarczycy, niewykluczone, że źródło jego powstania leży w niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Twój mózg mógł wysłać sygnał do gruczołu, zmuszając go do intensywniejszej pracy (sygnał ten przekazuje inny hormon – tyreotropina, stymulująca tarczycę). Pod stałym napływem tyreotropiny tarczyca ostatecznie może wytworzyć guzek.

Problemy związane z konwencjonalnymi metodami leczenia

Jeśli guzek jest uciążliwy, lekarz może zaproponować chirurgiczne usunięcie. Gdy ma on formę cysty (czyli okrągłej narośli wypełnionej płynem lub galaretowatą treścią), istnieje możliwość opróżnienia jej za pomocą strzykawki. Jednak zabieg ten jest bezużyteczny – po czterech tygodniach torbiel wypełnia się na nowo.

Rezultatem tych zabiegów prawie zawsze jest niedoczynność tarczycy, czyli niedostateczna produkcja hormonów tarczycy. Twój lekarz zna łatwy sposób na podwyższenie poziomu hormonów we krwi – jest nim przepisanie Ci dożywotnio tabletek lewotyroksyny, czyli L-tyroksyny. Dla Ciebie diagnoza taka jest już mniej optymistyczna – musisz przecież przyjmować leki do końca swoich dni. Leczenie hormonalne nigdy nie zastąpi hormonów wytwarzanych naturalnie przez organizm, zwłaszcza że w tabletkach znajduje się syntetyczny T4, którego wiele osób nie przekształca w T3.

Zanim jednak podejmiesz drastyczne kroki w walce z nadczynnością tarczycy (operacja, radioaktywny jod), być może istnieje naturalny sposób na zmniejszenie nadwyżki produkcji hormonalnej.

Olejki eteryczne w walce z nadwyżką hormonalną

Zwolennicy naturalnych metod leczenia polecają olejki eteryczne, które posiadają właściwości zmniejszające produkcję hormonów.

W małej, dziesięciomililitrowej buteleczce wymieszaj 60 kropli rumianku, 60 kropli werbeny cytrynowej i 30 kropli mirry. Raz dziennie skrop kromkę chleba dwoma kroplami tej mikstury i ją zjedz. Możesz też używać olejków do masażu: rozcieńcz jedną kroplę w sześciu kroplach oleju z pestek moreli i masuj tarczycę rano i wieczorem przy pomocy otrzymanej mieszanki.

Jeśli cierpisz z powodu naprawdę uciążliwej cysty, istnieje bardzo interesujący sposób leczenia, który może pomóc Ci uniknąć skalpela. Polega on na wstrzykiwaniu alkoholu (etanolu) do wnętrza torbieli. Stosuje się go głównie u dzieci, u których duże cysty mogą być znacznie bardziej dokuczliwe niż u dorosłych. Do cysty, zdiagnozowanej jako nierakowa, lekarz wstrzykuje etanol. Zwykle zaraz po zabiegu cysta nie jest wyczuwalna ani widoczna. Podczas badania USG wciąż widać zgrubienie, jednak zmniejszone o 80%.

Zabieg przebiega następująco: za pomocą cewnika wprowadza się alkohol (pobiera się 10 jednostek płynu, a wprowadza 7 jednostek alkoholu), pozostawia się go na 10 minut, po czym opróżnia się cystę i nakłada opatrunek na 24 godziny. Zabieg ma 95% skuteczność. Jeśli cysta będzie zawierała gęsty koloid, wstrzykuje się 10% alkoholu i opróżnia 10 dni później.

Zabieg niesie ze sobą jednak ryzyko uszkodzenia nerwów unerwiających struny głosowe. W każdym wypadku przed zabiegiem lub operacją należy zasięgnąć porady niezależnego lekarza.

Kilka rad na szybsze odzyskanie równowagi hormonalnej

– jedz zdrowo, unikaj gotowych produktów, konserw oraz produktów przetworzonych (mąki, cukru);

– wzbogać swoją dietę o selen i jod – selen znajduje się głównie w orzechach brazylijskich. Aby dostarczyć sobie odpowiednie ilości jodu, możesz każdego dnia skropić ramię kilkoma kroplami jodopowidonu tak, aby się wchłonęły. Jod ma duży wkład w produkcję hormonów tarczycy – jego brak może powodować pojawianie się guzków. Dlatego też warto upewnić się, że w Twojej diecie nie zabraknie tego składnika;

– spożywaj duże ilości kwasów omega-3, w miarę możliwości ze źródeł dobrej jakości;

– dbaj o dobry sen i śpij w całkowitej ciemności.


Artykuł pochodzi z darmowego newslettera Poczta Zdrowia www.pocztazdrowia.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz