14/01/2022

Najlepsze zioła ułatwiające zasypianie

Uważa się, że nawet 35% ludzi na świecie może odczuwać symptomy bezsenności. Stres, ciągłe zmęczenie, narastająca ilość obowiązków - wszystko to sprawia, że mamy coraz większe trudności ze snem. Brak odpowiedniego snu może być przyczyną groźnych chorób. Na szczęście jest wiele naturalnych sposobów pozwalających uporać się z bezsennością i problemami z zasypianiem. Jakie zioła na sen wybrać? Jakie zioła są skuteczne na bezsenność?

Problemy z zasypianiem mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Pojedyncze epizody nieprzespanych nocy mogą przytrafić się każdemu, a negatywny wpływ będziemy odczuwać tylko następnego dnia. Prawdziwy problem pojawia się wtedy, gdy takie trudności przyjmują postać chroniczną i przeistaczają się w bezsenność. Spadek wydolności fizycznej, spowolnienie metabolizmu, zaburzenia pamięci i koncentracji - to niektóre konsekwencje tego stanu, a do tego należy dołączyć również zwiększone ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia, zaburzenia lękowe i depresję.

Do problemów z zasypianiem, w dużej mierze, przyczynia się nasz styl życia. Przewlekły stres, nieregularne godziny zasypiania i wstawania, drzemki ucinane w ciągu dnia, używanie komputera oraz smartfona przed snem, spożywanie znacznych ilości napojów na bazie kofeiny czy innych substancji o działaniu pobudzającym.Każdy z tych czynników nie jest obojętny dla jakości naszego snu. Na jej obniżenie może mieć wpływ także zjadanie późnych kolacji, zwłaszcza tłustych i bogatych w węglowodany, nadużywanie alkoholu, zażywanie narkotyków i innych środków psychoaktywnych.

Siedząca praca i brak aktywności fizycznej to właściwie pewna recepta na problemy z zasypianiem. Kolejna przyczyna to niewystarczająca dbałość o jakość snu. Niezwykle istotna jest temperatura w sypialni (za optymalną należy uznać 20-21 stopni Celsjusza), niewłaściwym nawilżeniu powietrza, hałasie (np. telewizor lub radio), niewygodnym materacu i źle ułożonej poduszce. 

W niektórych przypadkach, ze współistniejącymi objawami, problemy z zasypianiem mogą wskazywać na niektóre schorzenia: endokrynologiczne, neurologiczne lub kardiologiczne. Taki objaw może również towarzyszyć zaburzeniom psychicznym - depresji bądź schizofrenii. Trudności z zasypianiem można spróbować zwalczyć naturalnymi metodami.

Ziele męczennicy na bezsenność

Spokojny sen może zapewnić ziele męczennicy cielistej. Popularnie nazywane zielem męki pańskiej, które działa na ośrodkowy układ nerwowy. Roślina jest stosowana przy leczeniu przewlekłej bezsenności, nie powodując uzależnienia czy skutków ubocznych. Zaleca się jej codzienne picie szklanki naparu przed snem (łyżkę ziela zaparza się pod przykryciem przez kwadrans). W mieszankach męczennica często występuje w połączeniu z wyciągami z kozłka lekarskiego, głogu i chmielu.

Melisa na sen

Chyba najpopularniejszy środek uspokajający i nasenny. Liść melisy zawiera flawonoidy, kwasy fenolowe, olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są m.in. cytral A i cytral B - Wszystko to przekłada się na uspokajające właściwości melisy. Sama roślina posiada lekko cytrynowy zapach. Melisa jest surowcem leczniczym, który uspokaja, zmniejsza bezsenność oraz obniża stany lękowe. Rozluźniając napięcie i redukując uczucie niepokoju pomoże w zaśnięciu. Działa także rozkurczowo - wypita przed snem pozwoli na rozluźnienie mięśni i zrelaksowanie się. 

Do przygotowania naparu z melisy należy wykorzystać jej suszone liście. Jedną łyżeczkę suszu zalewamy wrzątkiem (150 ml), przykrywamy i odstawiamy na 20 minut. Gotowa herbatka ma charakterystyczny ziołowo-cytrynowy smak. Pijemy ją codziennie przed snem, a w stanach wysokiego napięcia nerwowego, nawet 2-3 razy dziennie.

Kozłek lekarski

Powszechnie zwany walerianą, znany ze swoich właściwości nasennych. Surowcem leczniczym kozłka jest jego korzeń. Cennymi związkami chemicznymi są m.in. kwasy walerenowe, walepotriaty czy kwas walerianowy. Kozłek lekarski obniża aktywność ośrodkowego układu nerwowego, działa również przeciwlękowo oraz rozkurcza mięśnie gładkie, co pomaga nam rozluźnić się i odprężyć. Jest to roślina, po którą często sięgają pacjenci cierpiący na zaburzenia snu oraz mający trudności w zasypianiu. Zastosowanie kozłka lekarskiego pomoże zasnąć, wydłuży czas snu i zmniejszy ilość wybudzeń w nocy. 

Herbata na sen z waleriany jest łatwa do przygotowania. Łyżeczkę suszonego korzenia należy zalać wodą (150 ml) i pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Można ją pić codziennie, bezpośrednio przed snem.

Chmiel na sen

Szyszki chmielu wykazują działanie uspokajające, dzięki czemu swoje zastosowanie znajdują w łagodzeniu stanów napięcia nerwowego i nadpobudliwości. Takie wpływ na organizm wynika z zawartości lotnych olejków oraz lupulina - substancja hamująca funkcję kory mózgowej oraz utrudniająca przewodzenie bodźców do układu nerwowego. Można zatem powiedzieć, że mechanizm jej działania jest odwrotny do tego, jaki wykazuje serotonina.

Aby przygotować napar z chmielu, do szklanki należy wsypać łyżkę suszonych szyszek lub 4-6 sztuk świeżych, zalać wrzątkiem (200-250 ml) i parzyć pod przykryciem przez 10-15 minut. Herbatę z chmielu warto pić codziennie przed snem. Uwaga, napar nie jest odpowiedni dla dzieci poniżej 12 roku życia, kobiet w ciąży i karmiących piersią. 

Rumianek na sen

Jego dobroczynny wpływ jest efektem bogatej zawartości flawonoidów - substancji, które wiążą się z obecnymi w mózgu receptorami benzodiazepinowymi. Dzięki temu, rumianek działa uspokajająco, łagodzi skutki stresu i odpręża. 

Do przygotowania relaksującego naparu potrzebna będzie łyżeczka rumianku i 150 ml wrzątku. Po zalaniu ziela, należy parzyć je pod przykryciem przez 10-15 minut. Pijemy bezpośrednio przed snem. Trzeba jednak pamiętać, że rumianek może wchodzić w reakcję z niektórymi lekami, potęgując ich działanie. Należą do nich medykamenty zawierające diazaepam i alprazolam. Niektóre osoby mogą też wykazywać nadwrażliwość na rośliny z rodziny astrowatych, w tym na rumianek.

Jak bezpiecznie pić zioła?

Zioła na bezsenność są stosunkowo bezpieczne, jednak nie znaczy to, że można je pić bez ograniczeń. Osoby, u których pojawi się jakiekolwiek działanie niepożądane, w tym nudności, wymioty, biegunka bądź zawroty głowy, powinny natychmiast zaprzestać stosowania ziół oraz zasięgnąć porady lekarza. Bez konsultacji lekarskiej nie powinny sięgać po zioła osoby przewlekle chore, przyjmujące leki, dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Jak długo stosować zioła nasenne?

Leczenie problemów z zasypianiem przy pomocy ziół nie powinno trwać dłużej niż miesiąc. W przeciwnym wypadku, organizm przyzwyczai się do zawartych w nich substancji aktywnych i w konsekwencji przestanie na nie reagować. Z drugiej strony, zbyt długo trwająca terapia może wywołać efekt uzależnienia psychicznego, a w rezultacie - zaśnięcie bez pomocy ziół może okazać się bardzo trudne. Po 4 tygodniach, należy zrobić przynajmniej miesięczną przerwę. Pomoże to uniknąć możliwych negatywnych skutków i przy okazji - pozwoli oczyścić organizm z nadmiaru ziołowych substancji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz