07/05/2017

Ziemia okrzemkowa i jej zdrowotne właściwości

Istnieje wiele diet, ćwiczeń i dostępnych na rynku suplementów diety, które obiecują, że dzięki nim oczyścimy organizm i na długo zachowamy zdrowie. Jednakże nie ma chyba prostszej i tańszej metody detoksykacji organizmu niż ziemia okrzemkowa.Skamieniałe szczątki glonówZiemia okrzemkowa zwana również diatomitem lub ziemią diatomową jest rodzajem naturalnej skały osadowej, która wyglądem przypomina kredę i zbudowana jest z pancerzyków martwych okrzemek.
 Okrzemki są to jednokomórkowe, mikroskopijne glony, żyjące od czasów prehistorycznych do dziś w słodkich i słonych wodach na całym świecie. Stanowią one główne źródło pożywienia dla morskich żyjątek. Zewnętrzna ściana komórkowa okrzemek zbudowana jest z krzemionki, która tworzy skorupkę. Gdy okrzemki umierają, ich maleńki pancerzyk opada na dno zbiornika wodnego, gdzie wraz z innymi skamieniałymi szczątkami skorupek tworzy ziemię okrzemkową. Szacuje się, że 16 cm3 ziemi okrzemkowej może zawierać do 400 milionów takich skorupek.

Złoża ziemi okrzemkowej występują na całym świecie. W Polsce są one nieliczne, jednak można je spotkać w okolicach Łodzi, Augustowa, Birczy i Poznania.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, skorupki okrzemek składają się głównie z krzemionki (ditlenku krzemu). Występujący w ziemi okrzemkowej krzem jest jednym z najkorzystniejszych dla zdrowia pierwiastków. 
Krzemionka odgrywa ważną rolę w różnych funkcjach organizmu i ma bezpośredni związek z absorpcją składników mineralnych (m.in. wapnia). Jest obecna w wielu narządach i gruczołach. 
To cenny materiał budulcowy dla:

 • mózgu
serca
wątroby
śledziony
trzustki
włosów
skóry
paznokci
naczyń krwionośnych
chrząstek stawowych
kości


Dla utrzymania optymalnego zdrowia przeciętny ludzki organizm potrzebuje około 50 miligramów krzemionki. Jednak większe ilości pozwalają m.in. walczyć z chorobami. Około 30-40% tego zapotrzebowania możemy uzyskać z pożywienia.
 Krzemionka naturalnie występuje w żywności, takiej jak:

zielona papryka
zielone warzywa liściaste
lucerna
buraki
ryż
pokrzywa
skrzyp polny
owies


Mniejsze jej ilości zawierają szparagi, topinambur, pietruszka, nasiona słonecznika i zboża, takie jak jęczmień, proso i pszenica. Jednak lepszym rozwiązaniem jest spożywanie ziemi okrzemkowej, które zawiera prawie aż 85% cennej krzemionki.
 

Ziemia okrzemkowa – właściwości
 

Korzystanie ze środka, jakim jest ziemia okrzemkowa, należy do tanich, prostych i przede wszystkim skutecznych sposobów na naturalną detoksykację organizmu. Dzięki niej możemy pozbyć się wszelkich złogów pokarmowych i pozostałości po przyjmowaniu lekarstw oraz usunąć:

bakterie
wirusy
pasożyty
pestycydy
metale ciężkie


Ziemia okrzemkowa jest bogatym źródłem krzemu – uzupełnia jego niedobory w organizmie. W związku z powyższym istnieje szereg zdrowotnych korzyści z przyjmowania ziemi okrzemkowej:

Obniża poziom złego cholesterolu i zwiększa poziom dobrego.
Poprawia elastyczność stawów, leczy zwyrodnienia, osteoporozę i reumatyzm.
Odtruwa organizm — może być stosowana jako naturalny środek oczyszczający jelito                          grube.
Stymuluje metabolizm.
Dodaje energii.
Poprawia wygląd paznokci i wzmacnia ich twardość.
Zapobiega próchnicy zębów i wzmacnia szkliwo.
Likwiduje stany zapalne dziąseł.
Poprawia elastyczność skóry.
Utrzymuje i przywraca elastyczność tkanki płucnej, dzięki czemu chroni płuca przed                            zanieczyszczeniami i zapaleniem.
Działa jako środek ograniczający kaszel. Krzem wzmacnia górne drogi oddechowe (nos,                      gardło, krtań) i zmniejsza ich obrzęki.
Pomaga uniknąć wielu niepożądanych skutków ubocznych menopauzy.
Zmniejsza stan zapalny jelit i owrzodzenia.
Zapobiega biegunkom i reguluje zaparcia.
Pomaga likwidować problemy z hemoroidami.
Ma właściwości przeciwzapalne i dezynfekujące. Zmniejsza ropnie i owrzodzenia w                            obrębie żeńskich narządów płciowych oraz zmniejsza zapalenie sutka (szczególnie u                            karmiących matek).
Wspomaga leczenie zapalenia ucha środkowego.
Zapobiega łysieniu, stymuluje zdrowy wzrost włosów oraz zapewnia im piękny połysk.
Wspomaga walkę z cellulitem.
Normalizuje krążenie, wzmacnia naczynia krwionośne oraz reguluje wysokie ciśnienie                        krwi (nadciśnienie).
Zmniejsza zawroty głowy, bóle głowy, szumy uszne (tzw. dzwonienie w uszach) i                                bezsenność.
Wspomaga leczenie cukrzycy.
Pomaga w procesie odchudzania – przyjmowana rano ułatwia kontrolowanie apetytu w                        ciągu dnia.
Hamuje chorobę wieńcową.
Możne zapobiec lub złagodzić objawy choroby Alzheimera.
Stymuluje układ odpornościowy.
Współpracuje również z innymi przeciwutleniaczami, dzięki czemu wspólnie zapobiegają                    przedwczesnemu starzeniu się i pomagają na dłużej zachować młody wygląd.
Zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych i leczy infekcje dróg moczowych. Jest to                          naturalny środek moczopędny, który zwiększa wydzielanie moczu o 30%.


Spożywcza ziemia okrzemkowa dostępna jest najczęściej w postaci białego proszku. Należy przyjmować ją w postaci mieszaniny z wodą lub sokiem albo jako dodatek do ulubionych potraw.
 
Zazwyczaj producenci zalecają, by dzienna dawka ziemi okrzemkowej nie przekraczała 1% wagi spożywanych w ciągu całego dnia posiłków, czyli np. na 1000 g pożywienia potrzebujemy przyjąć 10 g ziemi okrzemkowej. Dawki należy dopasowywać do indywidualnych potrzeb organizmu i stopniowo je zwiększać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz